Poszukiwania Michała – Kalisz

O godzinie 10:00, dnia 13.0.1.2019 r. rozpoczęliśmy akcję poszukiwawczą w Kościelnej Wsi k. Kalisza. Na zbiórkę przyjechało 110 osób – ochotników, strażaków, ratowników wodnych, ratowników medycznych oraz funkcjonariusze policji.

W trakcie odprawy nastąpił podział na 3 grupy: 
-grupę nr 1 – głównie skupiającą się na terenie leśnym,
-grupę nr 2 – przeszukującą duże obszary (w szczególności pola),
-grupę nr 3 – prowadzącą działania nad obszarami wodnymi (rzeka, stawy, bagna)

Wszystkie zaplanowane sektory zostały przeszukane z pominięciem terenu bagnistego niedostępnego dla ratowników ze względu na ryzyko utraty zdrowia, bądź życia na w/w terenie.

Warunki atmosferyczne: temp. 2-4*C, pełne zachmurzenie – od rana przelotne opady deszczu do obfitych popołudniu.

Poszukiwania zostały zakończone z rezultatem negatywnym, który oznacza brak odnalezienia osoby. Z jednej strony – daje to nadzieję dla rodziny, że mężczyzna żyje, lecz z drugiej – istnieje prawdopodobieństwo, że mężczyzna znajduje się na terenie niedostępnym lub pod powierzchnią wody. Po otrzymaniu zgłoszenia od rodziny o zaginięciu podjęliśmy się próby – liczyliśmy na ok. 30 osób z powodu panujących warunków. Ku naszemu zaskoczeniu – przyszło ponad 100 osób!

W trakcie prowadzonych działań ujawniliśmy około 20 rzeczy (koszulki, bluzy, spodnie itp.) – żadna z nich nie została potwierdzona, aby należała do osoby zaginionej. 
Dwukrotnie wzywaliśmy funkcjonariuszy policji – w jednym przypadku do zabezpieczenia porzuconego bagażu z danymi osobowymi oraz tablicy rejestracyjnej (jak się później okazało –skradzionego) samochodu.

Działania rozpoczęły się o godzinie 10:00, zakończone zostały o godz. 15:50. Dodatkowo został sprawdzony odcinek rzeki powyżej miejsca, gdzie ostatni raz był widziany zaginiony.

Warto zaznaczyć, że poświęcenie ochotników było ogromne. Każdy z nich przeszedł ok. 10-12 km w ciężkim, błotnistym terenie – wiedząc, że finał może nie nastąpić ze względu na okoliczności zaginięcia. Poszukiwania mimo to nie poszły na marne. Były okazją do sprawdzenia współdziałania pomiędzy ludźmi, jednostkami, stowarzyszeniami/organizacjami oraz udowodniły, że kiedy dojdzie do zaginięcia np. starszej osoby chorej na demencję akcja poszukiwawczo-ratownicza ruszy natychmiast.

W dniu dzisiejszym była to jedna z 3 akcji poszukiwawczych prowadzonych w Polsce – pod Sochaczewem zostało ujawnione ciało, Chodecz – brak osoby odnalezionej/trwa analiza materiału zebranego z drona.