Nocny Tropiciel 2021 za nami !

Nocny Tropiciel 2021 za nami!

W miniony weekend na terenie gminy Koźmin Wielkopolski i Pogorzela odbyły się II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo – Ratownicze pod kryptonimem Nocny Tropiciel 2021.Działania podzielone były na dwie części i trzy epizody.

Pierwsza cześć to piknik służb. Mogliśmy zobaczyć stanowiska służb m.in antyterrorystów, żołnierzy ratowników, śmigłowiec LPR, a także specjalną strefę dla dzieci przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny. Dużym zainteresowaniem widzów cieszył się robot pirotechniczny przywieziony przez poznańskich antyterrorystów. W trakcie pikniku odbywały się prelekcje i wykłady.

Druga cześć manewrów to ćwiczenia, które zostały podzielone na trzy epizody. Pierwszy epizod to katastrofa samolotu Hercules – C130 z 2 pilotami na pokładzie. Replika samolotu została przygotowana przez koźmińską firmę Naglak. Wymiary imitacji samolotu to 12 m długi, 3 metry szeroki i 3 metry wysoki. Samolot wyposażony był w statecznik pionowy i skrzydła, posiadał także kabinę pilotów oraz podłogę. Drugi Epizod to poszukiwanie 10 skoczków spadochronowych, którzy desantowali się z pokładu samolotu chwile przed katastrofą. Skoczkowie rozlokowani byli w terenie leśnym oraz polnym, niektórzy spadochroniarze nieszczęśliwie wylądowali np. na wieży kościoła w miejscowości Mokronos czy na silosach zbożowych. Najbardziej widowiskowy był epizod 3, katastrofa balonu z 4 osobami na pokładzie. Do katastrofy balonu doszło w trudno dostępnym obszarze leśnym na terenie gminy Krotoszyn. W tym epizodzie udział brał Lotniczy Zespól Poszukiwawczo – Ratowniczy z ciężkim śmigłowcem wojskowym oraz cywilno – wojskowe centrum ARCC.

We wszystkich zadaniach udział wzięło prawie 700 policjantów, ratowników, żołnierzy, strażaków, pilotów i grup cywilnych z 85 jednostek z terenu całego kraju.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok!

Do zobaczenia!

(foto: Łukasz Toldo Cichy, Marta Wróblewska, Łukasz Wolski, Szukamy i Ratujemy, Mateusz Królak, Aeroklub Ostrowski)