Działania SŁUŻBY ASAR oraz GPR Nocny Tropiciel

Działania SŁUŻBY ASAR

Dziś w Zachodniej Wielkopolsce odbyły się działania polegające na sprawdzeniu gotowości operacyjnej w ramach służby ASAR.

Scenariusz zakładał, że o godzinie 11:00 z lotniska w Kazimierzu Biskupim wystartował tandem w paralotni. Start odbył się bez zakłóceń. Paralotniarz udał się w kierunku południowym w stronę gminy Rzgów w powiecie Konińskim. Lot przebiegł poprawnie, bez zakłóceń. Warunki meteorologiczne korzystne. Około godziny 12:30 w okolicy miejscowości Grabienice nad obszarem leśnym doszło do nagłych podmuchów wiatru. W wyniku załamania warunków meteorologicznych doszło do uszkodzenia czaszy skrzydła paralotni, wskutek czego paralotniarz wraz z pasażerem rozbili się w terenie leśnym opodal miejscowości Grabienice.

Paralotniarz podczas opadania za pośrednictwem radiotelefonu nadał sygnał „Mayday”. Sygnał alarmowy został odebrany przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC).

Do działań zadysponowany został Lotniczy Zespoł Poszukiwawczo – Ratowniczy nr 4 z Łęczycy oraz Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Wodnej Służby Ratowniczej, miejscowe jednostki straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego.

Służby ratunkowe po prowadzonych intensywnych poszukiwaniach odnalazły dwie osoby poszkodowane. Kobieta była w ciężkim stanie zagrażającym życiu z licznymi obrażeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Natomiast mężczyzna był w stanie lekko ciężkim z wewnętrznymi obrażeniami ciała.

Zespoły ratunkowe zabezpieczyły pacjentów i przetransportowały na miejsce lądowania śmigłowca ratowniczego Mi-8 służby ASAR.

Następnie na pokładzie statku powietrznego zostali przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, gdzie zostały wprowadzone intensywne procedury ratownicze.

Charakteryzację pozorantów przygotowali studenci Wydziału Kosmetologii Akademii Kaliskiej.

Działania koordynowane były przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) działający w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz przez Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą Nocny Tropiciel – RENEGADE/SAREX.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego

Nocny Tropiciel – Renegade/Sarex

Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR

Wodna Służba Ratownicza

Moose Productions – Moose Emergency

Akademia Kaliska

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Programy telewizyjne Służby i Polska na Weekend