Wyjazd na poszukiwania!

Pierwszy wyjazd na poszukiwania poza granice naszego powiatu.

Przyglądamy się i pomagamy zdalnie, jak tylko możemy rodzinie zaginionego Pawła Chyb. W związku z brakiem innych możliwości Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy wydało zielone światło na wyjazd ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Mamy wolne miejsca dla ratowników lub osób, które mają już doświadczenie w poszukiwaniach (min. dwukrotny udział). Wyjazd z Ostrowa Wielkopolskiego ok. godz. 7 rano. Chętnych zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej.

W dniu 07.10.2018 (niedziela) przeprowadzimy poszukiwania pod kątem poszukiwań zwłok na terenie miejscowości Modlica/Tuszyn (woj. Łódzkie). Poszukiwania będą prowadzone na bardzo niebezpiecznym terenie – bagnistym. Stąd decyzja, że w poszukiwaniach będą mogli wziąć udział wyłącznie:
a) strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej lub/i Państwowej Straży Pożarnej
b) ratownicy wodni, GOPR/TOPR
c) policjanci
d) lekarze, pielęgniarze, ratownicy medyczni
e) przewodnicy psów
f) operatorzy dronów
g) osoby, które znają teren – np. leśnicy
h) rodzina osoby zaginionej,
i) osoby, które min. dwukrotnie brały udział w poszukiwaniach

Planowany początek poszukiwań: godz. 10:30,
Planowane zakończenie poszukiwań: godz. 18:00,
Miejsce zbiórki: współrzędne (N51.632850, E19.562798) – patrz załącznik z mapą i czerwonym markerem,
Miejsce zbiórki – link do google maps: https://goo.gl/maps/bfPyAbNLqbN2

Osoby biorące udział w poszukiwaniach zobowiązane są do wyróżnienia się od osób przypadkowych. Zalecanym sposobem wyróżnienia jest założona kamizelka ratownicza (np. zielona/pomarańczowa), bądź odzież ratownicza.
Osoby biorące udział w poszukiwaniach muszą być pełnoletnie. Osoby biorące w poszukiwaniach robią to na własną odpowiedzialność – wiedzą, jakie zagrożenia mogą wystąpić.

Prośba do okolicznych jednostek OSP o wsparcie – liny, zasobniki (kołowroty).

Planowany podział na dwie grupy po 15 osób. Łącznie do 30 osób poszukujących.

Do poszukiwań na rzece/terenach bagnistych zastosujemy kajak w wersji ratowniczej. Komunikacja via radiotelefony. Pozycjonowanie (tracker) i system SOS via aplikację SiR na telefony z systemem Android.

Główne zagrożenie to niestabilna powierzchnia, po której będziemy poruszać się. Głębokość maksymalna bagna wynosi, aż 3 metry. Dlatego już teraz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Szczegółowy sposób asekuracji i przemieszczania zostanie omówiony na odprawie (godz. 10.30 w miejscu zbiórki).