Ogólnopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej

Ogólnopolskie Obchody Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej.
Obchody odbędą się w dniach 30 – 31 sierpnia 2019 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Święto obchodzone corocznie z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM, założonej w 1981 roku w Kostaryce. Głównym celem organizacji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób zaginionych. Tegoroczne obchody podzielone będą na cztery bloki tematyczne:

1. Piknik służb mundurowych, grup poszukiwawczo – ratowniczych oraz organiacji pozarządowych i instytucji publicznych dostępny dla mieszkańców. Estrada oraz stoiska usytuowane będą przed centrum konferencyjnym, w którym odbywać się będą wykłady i warsztaty.

2. Pokazy służb i grup poszukiwawczo – ratowniczych w trakcie trwania pikniku.

3. Konferencja – Seminaria i warsztaty dla członków konferencji z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej. Tematem wiodącym prelekcji będzie zwrócenie uwagi na narastający problem zaginięć osób dorosłych i dzieci oraz znaczenie i udział cywilnych grup poszukiwawczo – ratowniczym w akcjach poszukiwawczych. Zaprezentowany zostanie także program wsparcia poszukiwań SIRON oraz aplikacja Szukamy i Ratujemy. Jest to jedyny tego typu program informatyczny, z którego korzystają krajowe i zagraniczne służby.

4. Nocne manewry poszukiwawczo – ratownicze na terenie Ośrodka Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolksim. Scenariusz ćwiczeń zakłada zdarzenie masowe z udziałem autobusu z około 50 harcerzami na pokładzie. Część poszkodowanych zostaje uwięziona w autobusie, natomiast pozostali pasażerowie oddalają się z miejsca zdarzenia w kierunku ogródków działkowych i lasów. W manewrach wezmą udział służby mundurowe, grupy poszukiwawczo – ratownicze oraz zaproszeni goście. Głównym celem akcji będzie utrwalenie wśród ratowników i funkcjonariuszy umiejętności przeszukiwania dużych obszarów leśnych, poszukiwanie osób z wykorzystaniem psów ratowniczych, programu SIRON i aplikacji Szukam i Ratujemy, a nade wszystko koordynacja służb cywilnych i mundurowych oraz ich współdziałanie. Ćwiczenia pozwolą podnieść kwalifikacje w zakresie akcji poszukiwawczo – ratowniczych oraz wypracować zasady współpracy i koordynacji działań jednostek ratowniczych Straży, Policji, GPR oraz innych służb.


Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej jest uświadomienie społeczeństwu skali problemu jakim jest zaginięcie osoby oraz przedstawienie znaczenia grup poszukiwawczo – ratowniczych i współdziałanie wszytskich służb.

Patronat honorowy nad obchodami objęli:

– Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka

– Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski

– Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

– Paweł Rajski Starosta Ostrowski

– Andżelika Możdżanowska Poseł do Parlamentu
Europejskiego

– Jan Dziedziczak Poseł na Sejm RP

– Łukasz Mikołajczyk Senator RP

– Jan Mosiński Poseł na Sejm RP

– Tomasz Ławniczak Poseł na Sejm RP

– Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

– dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, prof. PWSZ
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Kaliszu

– Fundacja ITAKA

Organizatorem obchodów jest ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy, które powstało w 2018 roku. Specjalizujemy się w organizowaniu, prowadzeniu i koordynowaniu działań poszukiwawczo – ratowniczych na terenie wielkopolski ale także województw ościennych. Posiadamy jedyne w Wielkopolsce Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań. Pojazd zaopatrzony jest w dwa niezależne stanowiska do prowadzenia działań, wyposażone w stanowiska komputerowe, łączość bezprzewodową, stacjonarny telefon cyfrowy oraz autorski program wsparcia poszukiwań SIRON, który zintegrowany jest z aplikacją na smartfony pn. Szukamy i Ratujemy. Autorem i wykonawcą programu informatycznego jest członek naszego stowarzyszenia Błażej Busza. Program SIRON wraz z aplikacją wykorzystywany jest przez strażaków, policjantów i inne służby biorące udział w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych. Na tym etapie nasza grupa wsółpracuje z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w zakresie wdrożenia programu SIRON dla jednostek policji. Wspieramy również KGP w poszukiwaniach osób zaginionych na terenie całego kraju. Warto podkreslić, że od początku powstania naszego związku braliśmy udział w 66 akcjach poszukiwawczych i poszukiwawczo – ratowniczych, w których uratowaliśmy pięć osób. Tylko w miesiącu czerwcu i lipcu bieżącego roku na prośbę Policji zostaliśmy zadysponowani do czterech akcji poszukiwawczo – ratowniczych w miejscowościach Leszno, Gostyń, Koźmin Wielkopolski i na terenie gminy Sośnie. W trzech przypadkach ciała osób zaginionych zostały odnalezione przez ratowników naszego stowarzyszenia. Akcje koordynowane były przy udziale naszego Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań.Działania prowadzone przez naszych ratowników zostają docenione przez funkcjonariuszy Policji oraz Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Nasze postępowanie dostrzegły także media ogólnopolskie m.in. Radio RMF FM, Radio ZET, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Zapraszamy wszystkie chętne grupy, jednostki OSP oraz instytucje do wzięcia udziału w obchodach Miedzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej (piknik, konferencja, manewry)
Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy:
gpr.org.pl/zgloszenie

Kontakt ws. organizacyjnych:
rzecznik@gpr.org.pl

Jedyny w Wielkopolsce !
SiRobus Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań
https://teleexpress.tvp.pl/43360828/sirobus-gotowy-do-akcji