Działania w Karkonoszach

Szkolenie GOPR W dniach 30.11.2019 – 1.12.2019 na zaproszenie @GOPRKarkonosze pięciu naszych ratowników brało udział w Szkoleniu GPS I podstawy organizacji akcji poszukiwawczej zorganizowanym przez Karkonoską Grupę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szkolenie odbyło się w Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze. Pierwszego dnia ratownik górski Piotr Zamorski przedstawił plan szkolenia, podczas którego poruszane były takie tematy jak: terenoznawstwo, podstawy nawigacji, budowa i obsługa urządzeń GPS oraz metody przeszukiwania terenu.

Następnie – w części seminaryjnej – prezentowali się: przedstawiciele Grupy Poszukiwawczej Policji z Lwówka Śląskiego z zagadnieniami procedur policyjnych i współpracy z innymi służbami podczas akcji poszukiwawczych. Drugim prelegentem był szef naszej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Błażej Busza, który szczegółowo omówił działanie aplikacji mobilnej Szukamy i Ratujemy oraz platformy SIRON.

Po części teoretycznej odbyły się zajęcia praktyczne w terenie, połączone z omówieniem zasad pracy z noktowizją i kamerą termowizyjną. Na terenie lotniska w Jeleniej Górze zostało przećwiczone przeszukiwanie terenu metodą Szybkiej Trójki Poszukiwawczej ( STP). Następnie odbyły się poszukiwania trzech zaginionych osób na terenie leśnym. W poszukiwaniach użyta została zarówno aplikacja Szukamy i Ratujemy, jak i urządzenia GPS Garmin. W poszukiwaniach wzięło udział 5 grup terenowych, 3 przewodników psów oraz 2 quady.

Niedzielne szkolenie rozpoczęło się prezentacją medyczną na temat hipotermii. Podczas prezentacji poznaliśmy wiele nowych, ciekawych zasadach udzielania pierwszej pomocy osobom w hipotermii. Po krótkiej, ale treściwej teorii udaliśmy się do Stacji Ratowniczej GOPR do Szklarskiej Poręby. Scenariusz ćwiczeń zakładał zaginięcie dwóch osób w trudnym, górskim terenie. Zostało rozstawione Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań SIR – 01, wyznaczono sektory do przeszukania, podzielono uczestników na 3 – osobowe grupy poszukiwawcze, do akcji włączony został 1 pies z GOPRu. Sprawna odprawa, jasne i treściwe komunikaty operatorów Sztabu ( ratowników GOPR), dobra współpraca koordynatorów z nawigatorami grup – to wszystko doprowadziło do szybkiego i sprawnego odnalezienia zaginionych. Jedna osoba wróciła z ratownikami o własnych siłach, z kolei druga wymagała transportu na noszach norweskich do punktu medycznego. Razem z GOPR współpracowaliśmy z OSP GRS Wrocław oraz Grupą Poszukiwawczą z Lwówka Śląskiego. Nie możemy doczekać się kolejnej możliwości, aby móc spotkać się i razem ćwiczyć. Kierujemy słowa szacunku i uznania za to, co robicie w tak ciężkich warunkach!
tekst: Bartosz Matysiak

(foto: SiR, Łukasz Telus, GOPR)