„Szyty na miarę”, pierwszy tego typu w Polsce, specjalistyczny zestaw do działań poszukiwawczo – ratowniczych.

„Szyty na miarę”, pierwszy tego typu w Polsce, specjalistyczny zestaw do działań poszukiwawczo – ratowniczych.

Ratownicy Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy przywitali nowy pojazd – Mobilny Zestaw Poszukiwawczo-Ratowniczy – przyczepę zbudowaną specjalnie przez firmę Jegger z myślą o prowadzeniu długotrwałych działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Pomysł przyczepy pojawił się w lutym br., kiedy pracując w ciężkich warunkach pogodowych wolontariusze, strażacy, policjanci wracali zmarznięci, przemoknięci po poszukiwaniach zaginionej osoby. Wtedy rozpoczęliśmy poszukiwania firmy, która pomoże nam zrealizować nasze marzenie. Marzenie, dzięki któremu uczestnicy akcji będą posiadać zaplecze, w którym napiją się ciepłej herbaty, zjedzą ciepły posiłek, a użyty sprzęt – latarki i radiotelefony – będą mogły zostać naładowane.

Na apel odpowiedziała firma Jegger, której właściciel, projektanci i pracownicy dołożyli wszelkich starań, aby projekt spełniał najwyższe normy – z myślą o użyciu w najtrudniejszych warunkach. Wzmocniona konstrukcja i specjalne opony, zbiornik na wodę, zbiorniki na paliwo, maszty oświetleniowe, akumulator o dużej pojemności, podświetlenie każdej półki, dodatkowe osłony przed wiatrem, opadami deszczu/śniegu – to inicjatywa, która wyszła ze strony firmy.

W przyczepie znajdują się dwa agregaty prądotwórcze – do zasilania sztabu oraz zaplecza ratowników. Posiada specjalnie przygotowane miejsce, w którym sprzęt do ratownictwa wodnego po akcji może wyschnąć. Na wyposażeniu znajduje się sprzęt specjalistyczny – m. in. termowizja, noktowizor czy lampy do oświetlenia miejsca zdarzenia. Nie zabrakło części medycznej – torby ratowniczej, deski ortopedycznej, a także ubrań chroniących przed osobą zakażoną koronawirusem. Zapleczem dla ratowników jest namiot, stoły, a także wojskowe racje żywnościowe i zapas wody do picia.

Pierwszy w Polsce, profesjonalny projekt tego typu, stworzony specjalnie dla Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy oraz dostosowany do specyfiki działań poszukiwawczo-ratowniczych. Konstrukcja obejmuje zestaw, który pomoże jeszcze sprawniej i efektywniej nieść pomoc osobom zaginionym.

Dziękujemy firmie Jegger za zaangażowanie, poświęcony czas i wkład finansowy, bez których ten zestaw nigdy by nie powstał.