Szkolenie z freedivingu w Norwegii

W dniach 2-4 lutego br. przedstawiciele Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Nocny Tropiciel – Renegade/Sarex wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu z zakresu techniki oddechowej i freediavingu w sytuacjach ekstremalnych w działaniach poszukiwawczo – ratowniczych.

Trenerem szkolenia był Stanisław Odbieżałek – Mistrz Freedivingu, Rekordzista Guinnessa 2023 w pływaniu pod lodem na jednym wdechu bez skafandra. Stanisław Odbieżałek jest licencjonowany norweski instruktor freediavingu.

Zajęcia odbywały się w przepięknej norweskiej scenerii w miejscowości Kongsberg kommune, nad jeziorem Tinnsjå oraz na górze Gaustatoppen.

Warto dodać, że jezioro Tinnsjå jest trzecim pod względem głębokości w Norwegii, maksymalna głębokość wynosi 460m. Z ciekawostek możemy dodać, że na dnie jeziora spoczywa prom SF „Hydro”, który został zatopiony przez norweskich komandosów SOE, gdy 20 lutego 1944 roku transportował 16 ton ciężkiej wody. Prom spoczął na głębokości 460 m.

Natomiast Gaustatoppen to popularny szczyt w norweskim regionie Telemark, nieopodal miejscowości Rjukan. Jego wysokość 1883 m n.p.m..

Gdy trafisz na dobrą pogodę i widoczność, ze szczytu możesz zobaczyć aż 1/6 Norwegii!

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat jego ukończenia.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR

Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

Wodna Służba Ratownicza

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Uniwersytet Kaliski