Nasi ratownicy w Stacji Ratownictwa Morskiego na Helu.
W miniony weekend gościliśmy w Stacji Ratownictwa Morskiego SAR na Helu. Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się ze specyfikom pracy Ratowników Morskich, którzy dyżurują na statku SAR-3000.
Statki ratownicze typu SAR-3000 to seria trzech polskich statków ratowniczych, wchodzących do służby w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa SAR w latach 2011-2012.
Statki charakteryzują się kadłubem z podwyższonym pokładem dziobowym, zapewniającym większą dzielność morską, i obniżonym pokładem głównym na rufie, ułatwiającym podnoszenie rozbitków oraz służącym do przenoszenia łodzi. Kadłub ma wzmocnienia i zwiększoną grubość poszycia w części dziobowej, umożliwiające żeglugę w pokruszonym lodzi. Przy zamkniętych włazach, statek może powrócić do normalnego położenia i kontynuować działania po wywróceniu dnem do góry.
Na statku znajduje się także specjalistyczny punkt medyczny wyposażony w noszę wielopoziomowe, AED z kardiomonitorem, respirator oraz zestawy medyczne niezbędne do prowadzenia czynności ratowniczych.
Nasza wizyta odbyła się w ramach podpisanego porozumienie z Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Nasze porozumienie zakłada m. in. współpracę w zakresie wspólnych szkoleń, promocji służby SAR ale przede wszystkim współdziałanie na wypadek prowadzonych akcji ratowniczych i poszukiwawczo – ratowniczych.
Bardzo gorąco pragniemy podziękować Panu Dyrektorowi SAR Sebstian Kluska za tak owocną współpracę, którą trwa pomiędzy naszymi podmiotami od 2022 roku.
Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Oddział Prewencji Policji w Poznaniu