Szkolimy się z systemu wojskowego ATAK

Szkolimy się z systemu ATAK

Dziś kolejny etap szkolenia w ramach systemu ATAK dla Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASARDowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie prowadzone jest przez przedstawicieli Zespołu Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa Wojska Obrony Terytorialnej.

ATAK (Android Tactical Assault Kit) to oprogramowanie/narzędzie, które umożliwia m.in. nadzorowanie prowadzonych misji przez żołnierzy / ratowników, ustalanie ich lokalizacji z wykorzystaniem systemu pozycjonowania GPS czy zapewnienie dostępu do interaktywnych map obszaru zadaniowego i innych danych. Same dane mogą być z kolei wstępnie ładowane lub pobierane z serwerów.

W przypadku wstępnie zdefiniowanego terenu cyfrowego dostępne jest jego wyświetlanie w formacie 3D oraz prezentacja warunków meteorologicznych, stref promieniowania, skażenia chemicznego i biologicznego, a także, co najważniejsze, warunków terenowych.

Nasza grupa system ATAK może wykorzystać w działaniach ratowniczych i poszukiwawczo – ratowniczych w ramach zadysponowania przez Służbę Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR na terenie naszej odpowiedzialności operacyjnej.

Szkolenie prowadzone jest w formie online w systemie VTC.

Warto dodać, że nasza grupa od 2023 roku ma podpisane porozumienie o współdziałaniu z Służbą ASAR i Służbą SAR Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa oraz z Wodna Służba Ratownicza.