Komunikat Prasowy ! – SAREX – Bezpieczna Szkoła startujemy !

SAREX – Bezpieczna Szkoła startujemy !

Pierwszy w kraju kompleksowy program edukujący dzieci i młodzież o ratownictwie i bezpieczeństwie !

Już jutro startujemy z wyjątkowym wydarzeniem!
Rozpoczynamy pilotażowy program w ramach kampanii społecznej SAREX Bezpieczna Szkoła, której celem jest budowanie bezpiecznego środowiska dla uczniów, nauczycieli i całych społeczności lokalnych.

Przez trzy dni odwiedzimy trzy miejscowości, gdzie wspólnie z ekspertami przeprowadzimy specjalne szkolenia, warsztaty i symulacje akcji ratunkowych:

28.04 – Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu

29.04 – Gmina Sośnie – Szkoła Podstawowa im.Janusza Korczaka w Sośniach

30.04 – Publiczne Przedszkole w Sulmierzycach

To pierwsze tak kompleksowe działania, które pokazują, jak istotne jest przygotowanie na sytuacje kryzysowe w szkołach.
Edukacja, praktyka i współpraca — to nasze kluczowe wartości.

Głównym celem programu jest przeprowadzenie zajęć plenerowych z zakresu ratownictwa,
pierwszej pomocy, bezpieczeństwa a także chcemy przekazać dzieciom że nie wolno bać się
zadzwonić na numer alarmowy 112 w sytuacjach, które nas zaniepokoiły. Centralnym punktem
wydarzenia będzie obszar ratowniczy, gdzie symulowane będą zdarzenia drogowe, lotnicze i
morskie. W obszarze rozstawione będą wraki samochodów, trenażer (wrak) samolotu oraz tratwa
ratownictwa morskiego używana na promach pasażerskich. Dopełnieniem planu będą służby
ratownicze, które będą prezentować różne akcje ratownicze. W około obszaru ratowniczego
stworzone zostanie miasteczko edukacyjne tzw. klasy (pawilony) organizowane przez odpowiednie
służby. Dzieci wraz ze swoimi klasami będą pojawiać się w naszych namiotach edukacyjnych
rotacyjnie. Czas jednego warsztatu ratowniczego wynosi 30 minut.

W klasach prowadzone będą lekcje przez specjalistów z następujących dziedzin:

• namiot (klasa) Policji – Wielkopolska Policja ( Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu), Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie

• namiot (klasa) Straż Pożarna – OSP Sulmierzyce, OSP Godziesze Wielkie, OSP Aleksandria, OSP Sośnie

• namiot (klasa) Ratownictwo Wodne / Morskie – Ochotnicze Ratownictwo Wodne FALA, Wodna Służba Ratownicza

• namiot (klasa) numer alarmowy 112 – Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

• namiot (klasa) ratownictwo medyczne – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Uniwersytet Kaliski, Merkus

• namiot (klasa) akcja Tropem Bezpieczeństwa wraz z
Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kaliszu oraz Wojska Obrony Terytorialnej i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Współorganizatorami przedsięwzięcia są:

– GPR Nocny Tropiciel – Renegade/Sarex

– Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

– Komenda Główna Policji

Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęli

• Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

• Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

• Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak

• Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak

• Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka

• Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk

• Barbara Oliwiecka – Posłanka RP Polska 2050

W Kaliszu zaplanowana jest inauguracja projektu SAREX – Bezpieczna Szkoła wraz ze specjalnymi wejściami na antenę Telewizji Polskiej – tvp.info, TVP3 Regiony i TVP3 Poznań. Telewizja Polska będzie realizować wejścia na żywo ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu, gdzie powstanie specjalne plenerowe studio telewizyjne, ze specjalną scenografią ratowniczą tzw. obszarem ratowniczym. Transmisja na żywo realizowana jest wozem telewizyjnym z użyciem 4 torów kamerowych, kranu 10 m i drona do transmisji live.

Gościem specjalnym wydarzenia jest Stanisław Odbieżałek – Mistrz Freedivingu. Stanisław to dwukrotny Mistrz Świata i Rekordzista Guinnessa w freedivingu w pływaniu pod lodem bez zabezpieczeń z rekordem wynoszącym w 2023 roku 106,9 m oraz w 2024 roku 110,5m. Licencjonowanym międzynarodowym instruktorem freedivingu Norweskiego Związku Nurkowego Nordic Snorkel Diver i Światowej Federacji Podwodnej CMAS, instruktor ratownictwa ekstremalnego www.ratownictwoekstremalne.pl.

Dołączcie do nas! Wspólnie możemy więcej!
Pokażmy, że bezpieczeństwo w szkołach to nie hasło — to realne działania!

#SAREX #BezpiecznaSzkoła #Bezpieczeństwo #EdukacjaDlaBezpieczeństwa #SAREX2025 #Pilotaż #Kalisz #Sośnie #Sulmierzyce #BezpiecznaPrzyszłość