Fundacja

Fundacja Przyjaciel im. Ireneusza Mowczana powstała w 2017 roku, po tragicznej śmierci jego patrona Ireneusza Mowczana, który był miłośnikiem kolarstwa amatorskiego.

Głównym celem Fundacji Przyjaciel im. Ireneusza Mowczana jest propagowanie bezpiecznego poruszania się jednośladów po drogach publicznych oraz pomaganie ofiarom wypadków komunikacyjnych. Ważnym aspektem naszej działalności jest promowanie szeroko pojętego ratownictwa oraz organizacja manewrów i ćwiczeń dla służb cywilnych i wojskowych odpowiedzialnych za ratownictwo. W 2022 roku Zarząd naszej fundacji na podstawie uchwały powołał do życia Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą pod nazwą Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX, która zajmuje się wspomaganiem zawodowych służb w działaniach poszukiwawczo – ratowniczych oraz jest organizatorem m.in. Wielkiego Pikniku Służb, otwarcia manewrów RENEGADE/SAREX oraz pomysłodawcą i realizatorem Kampanii Społecznej SŁUZBY. Głównym celem kampanii jest promowanie instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratownictwo w naszym kraju. Nasza fundacja jest także organizatorem jednego z epizodów manewrów RENEGADE/SAREX organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednym z zadań, które nasza fundacja stawia na pierwszym miejscu jest promowanie i współpraca ze Służbą Poszukiwania i Ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search and Rescue – ASAR) oraz Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Fundacja Przyjaciel im. Ireneusza Mowczana jest głównym organizatorem rajdu rowerowego pamięci naszego patrona Ireneusza Mowczana oraz Bożonarodzeniowego Koncertu Kolęd pod tytułem Kolęd Pełni, który emitowany jest w Telewizji Polskiej S.A.

Zarząd Fundacji Przyjaciel im. Ireneusza Mowczana oraz kierownictwo Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX :