Zaginięcie – co robić?

Co robić w przypadku zaginięcia bliskiej osoby? Oparte na własnych doświadczeniach… 

1.) Zadzwoń do znajomych – kolegów, koleżanek, znajomych z pracy – czy zaginiony mówił o jakiś problemach, planach lub zamiarach.
2.) Zadzwoń do pobliskich szpitali – zapytaj czy nie trafił tam bliski
3.) Jeżeli został telefon i masz do niego dostęp – sprawdź SMSy, komunikatory
4.) Sprawdź pozostałe rzeczy osobiste, takie jak dokumenty, portfel oraz czy nie zniknęła walizka/bagaż.
5.) Nie czekaj! To mit, że zgłoszenie na policję można dokonać dopiero po 72h od zniknięcia. Można zgłosić od razu! Tym bardziej, jeżeli osobie grozi bezpośrednie zagrożenie – np. ma Alzhaimera. Przygotuj zdjęcie osoby zaginionej oraz zabierz je na najbliższy posterunek.
6.) Nie kłam – jeżeli osoba miała myśli samobójcze – powiedz to!
7.) Zastanów się czy chcesz opublikować informacje w mediach – pamiętaj: w Internecie nic nie znika! W naszych akcjach zdarzały się przypadki, że osoby z Facebook’a rozpoznawały osoby i mówiły, w którą stronę oddalały się! Dzięki świadkom udawało się je odnaleźć! Inną metodą docierania do osób jest podanie informacji w najbliższej parafii – np. w ogłoszeniach podać informację o poszukiwanym.
8.) Nie szukaj samemu! Zapytaj policjanta prowadzącego sprawę, jak możesz pomóc (np. zbierając znajomych, którzy pomogą przeszukać dany teren). Stwórz grupę lub post np. „Poszukiwania Adama Kowalskiego” – koniecznie zrób z opcją „Publicznie”, aby każdy mógł udostępnić informacje.
9.) Wstaw zdjęcie osoby zaginionej, jej rysopis. Śledź komentarze, także wśród udostępnionych postów.
10.) Jeżeli ktokolwiek napisze, że widział podobną osobę – utwórz mapę i zaznaczaj punkty oraz godziny, kiedy była widziana, w jakim kierunku szła.
11.) Wykorzystaj najnowszą technologię – m.in. aplikację „Szukamy i Ratujemy”, aby wiedzieć, jakie miejsca zostały przeszukane oraz wiedzieć, gdzie znajdują się osoby poszukujące.
12.) Zanim wejdziecie w teren – sprawdźcie ślady! Odciski butów mogą wskazać drogę!
13.) Sprawdźcie każde miejsce, każdy krzak. Osoba zaginiona może być wszędzie – przy dużych łąkach i terenach otwartych wykorzystajcie drona, quada lub crossa.
14.) W przypadku odnalezienia zwłok – wesprzyj najbliższą rodzinę. Nie zostawiaj ich samych.

Aplikacja – Szukamy i Ratujemy jest dostępna bezpłatnie i bez reklam na komórki z system Android do pobrania tutaj: otwórz link