Spotkanie Noworoczne GPR Szukamy i Ratujemy

Życzenia Noworoczne

Z okazji minionych Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2022 roku składam życzenia pomyślności i wszelkiego dobra dla wszystkich naszych ratowników oraz gości specjalnych podczas dzisiejszego spotkania. Niech radość i pokój będą obecne w każdym dniu nowego roku. Oby był on szczęśliwy, pozwolił spełnić dążenia osobiste i zawodowe oraz przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań.

Mijający rok był dla ratowników naszej jednostki bardzo trudny. Wykonaliśmy ogromna pracę na rzecz naszej grupy. Aktywnie włączaliśmy się również w akcje charytatywne. Dziękuję wszystkim naszym ratownikom za wzorową współpracę podczas akcji Poszukiwawczo – Ratowniczych oraz przy organizacji największych w kraju manewrów Nocny Tropiciel 2021. Wielkie podziękowania dla goszczących policjantów z jednostek w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie za prężną współpracę i wspólnie prowadzone działania.

W roku 2022 życzę wszystkim wielu zrealizowanych pomysłów, bezpiecznego życia, życzliwości otoczenia, szczęścia i pomyślności w pracy i życiu osobistym, satysfakcji ze społecznego zaangażowania w życie naszego Stowarzyszenia.

Z pozdrowieniami z Norwegii Łukasz Mowczan Prezes Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy

PODSUMOWANIE ROKU 2021

W 2021 roku Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Szukamy i Ratujemy” odnotowała ponad 100 zdarzeń.

45 z nich to akcje poszukiwawcze i poszukiwawczo-ratownicze.

Odnaleźliśmy 29 żywych osób,14 martwych a 3 osoby nie zostały odnalezione do dziś.

Na początku roku przeprowadziliśmy 5 rekrutacji podczas których przyjęliśmy 40 osób na okres kandydacki.

W minionym roku odbyliśmy 16 szkoleń na których ćwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy, obsługi automatycznego defibrylatora AED, techniki podstaw poszukiwań w terenie otwartym, obsługę urządzeń radiotelefonicznych, aplikacji SIRON oraz termo i noktowizji.

W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy także z agregatem prądotwórczym do osoby wentylowanej mechanicznie, gdzie trzeba było zagwarantować stały dopływ prądu.

Sprzęt pozyskany w 2021 roku :

pojemniki magazynowe od firmy NAGLAK Wojciech Naglak

zestaw narzędziowy od firmy OLMET

baterie i akumulatory od firmy GP Battery

automatyczny defibrylator AED od firmy PROMAX

10 latarek czołowych 14 szyn Kramera z pokrowcem śpiwór bakteriostatyczny 160 kamizelek odblaskowych od firmy CERVA

sprzęt COVID od OSP Dobrzyca

sprzęt COVID od Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

4 kombinezony ratownicze od Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim

zestaw do tlenoterapii zestaw TRIAGE do segregacji osób poszkodowanych opatrunki do uzupełnienia plecaków ratowniczych oświetlenie robocze od firmy HORPOL

dodatkowo udało nam się pozyskać w sumie 35 000 zł na zakup samochodu

5 stycznia otrzymaliśmy Decyzję Wojewody Wielkopolskiego o włączeniu naszego Stowarzyszenia w rejestr Jednostek Wspierających Państwowe Ratownictwo Medyczne

3 lutego zostało podpisane porozumienie o współpracy z KPP Gostyń

24 sierpnia podpisaliśmy porozumienie z Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim w Poznaniu o współpracy z jednostkami Policji z terenu całego województwa

Już 3 dni później na prośbę Komendanta Wojewódzkiego Policji przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym oraz obsługi aplikacji SIRON dla Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu

4 września zorganizowaliśmy w Koźminie Wielkopolskim największe w kraju II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze NOCNY TROPICIEL.

10 września zespół ratowniczy – Blanka Nowakowska i jej pies BAKI zdali państwowy egzamin dla psów ratowniczych klasy „0”. Jest to pierwszy egzamin na drodze zespołów ratowniczych do uzyskania kwalifikacji psa ratowniczego certyfikowanego przez Państwową Straż Pożarną i umożliwiającego im udział w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych.