Nasi ratownicy w Stacji Ratownictwa Morskiego na Helu.

Nasi ratownicy w Stacji Ratownictwa Morskiego na Helu.

W miniony weekend gościliśmy w Stacji Ratownictwa Morskiego SAR na Helu. Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się ze specyfikom pracy Ratowników Morskich, którzy dyżurują na statku SAR-3000.

Statki ratownicze typu SAR-3000 to seria trzech polskich statków ratowniczych, wchodzących do służby w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa SAR w latach 2011-2012.

Statki charakteryzują się kadłubem z podwyższonym pokładem dziobowym, zapewniającym większą dzielność morską, i obniżonym pokładem głównym na rufie, ułatwiającym podnoszenie rozbitków oraz służącym do przenoszenia łodzi. Kadłub ma wzmocnienia i zwiększoną grubość poszycia w części dziobowej, umożliwiające żeglugę w pokruszonym lodzi. Przy zamkniętych włazach, statek może powrócić do normalnego położenia i kontynuować działania po wywróceniu dnem do góry.

Na statku znajduje się także specjalistyczny punkt medyczny wyposażony w noszę wielopoziomowe, AED z kardiomonitorem, respirator oraz zestawy medyczne niezbędne do prowadzenia czynności ratowniczych.

Nasza wizyta odbyła się w ramach podpisanego porozumienie z Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Nasze porozumienie zakłada m. in. współpracę w zakresie wspólnych szkoleń, promocji służby SAR ale przede wszystkim współdziałanie na wypadek prowadzonych akcji ratowniczych i poszukiwawczo – ratowniczych.

Bardzo gorąco pragniemy podziękować Panu Dyrektorowi SAR Sebstian Kluska za tak owocną współpracę, którą trwa pomiędzy naszymi podmiotami od 2022 roku.

Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wodna Służba Ratownicza

Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Polska Policja

Brandbull Polska

Ministerstwo Obrony Narodowej

Oddział Prewencji Policji w Poznaniu

JetZone24

Nocny Tropiciel – Renegade/Sarex

Magazyn Bezpieczna Woda

Wojska Obrony Terytorialnej